Barberville Spring Music and Dance Frolic -  April 29 - 30, 2017
SUNDAY, April 30th
Tentative Performance Stages
and Dance Schedule
(SUNDAY Jam and Workshop schedules are below! Scroll down... )
Click here for Saturday, April 29th Schedules
Performer web pages  <--- Click for performer and caller information!


TIME

Family

Bridgehouse

Barn

Church
Sugar Cane Stage

Cabin Trail

Performances
and DANCE
in
Schoolhouse

10:00 - 10:25 Work Release Program
Bob Lusk
Wingo Johnson
Dulcinea's Music
VGO
MG Baker
Barry Sager
10:30 - 10:55 Somethin' Else
Blew Country
Oh Brother
Aisling Grove
Six Strings & a Fiddle
Charlie Cracker
Stray Dogs
11:00 - 11:25 James Hawkins
Tom Edwards
Fish Camp Cutups
G-Squared
John Dickie
Lee Kelly & Friends
The Bee Band
11:30 - 11:55 Promenade Action
Tamera Beisler
Joe Virga
Gail Carson
Doug Spears
Mike Handley
Mike Mac
12:00 - 12:25 Upsala
Sylvia & Pete
St. Pete Shanties
Mike Campbell
Jerry Mincey
In Good Company
Simple Gifts
12:30 - 12:55 Chuck Hardwicke & Hart Line
Fellow Pynins
The Dunn Deal
Back Porch Revival
Charley Groth & the Usual Suspects
Redemy Tree
Krieger Family
1:00 - 1:25 Home Grown Sounds
Mary Beth Campbell & Friends
Celery City String Band
Chris Kastle
Paul Garfinkel & Mixed Media
Tangled Sisters
Dance: Meridan
w/ Pat Czar Calling
1:30 - 1:55 Madi Carr
Harri Buffalo
Frankie J & the Chicken Parade
Dusty Road Rangers
Emmett Carlisle
Brett Cammack & Friends
Dance cont.
2:00 - 2:25 Rick Hardeman
Travelers Highway
Ancient City Slickers
Linser & Lowe
Bear & Robert
Too Many Smiths
Dance: Possom Trot w/ Tom Greene calling
2:30 - 2:55 Just in Time
Sean & Mike
Uncle Eddie & Robin
Mike Worrall
Barry Brogan
Paul Zisholtz
Dance cont.
3:00 - 3:25 Just Folks
Town Square
Late fer Dinner
Just Suz
Doc Meehan
Mangrove Flats
Dance: Fish Camp Cutups w/ Alice Raibourn
3:30 - 4:00 Jackson Creek
Al Scortino
Old Guys Rule
2PM
La Grange
Julian/ Cherkinsky
Dance cont.

SUNDAY, March 30th Tentative  Jams and Workshops Schedule
 Jump right in and join the jams! And be SURE to bring your instrument/voice to the workshops!
Click here for Saturday, April 29th Schedules

TIME Jam Tent #1 Jam Tent #2

Workshop #1

Workshop #2

10:00 - 10:55 FL Songs Jam w/ Emmett Carlisle
Gospel Jam
w/ Krieger Family
Claw-Hammer Banjo w/ Ron Whisler
Autoharp w/ Brian Symonds
11:00 - 11:55 Old Time/Contra Tunes Jam w/ Meridian
Funny Songs Jam w/ Bear & Robert
Old Time Fiddle
w/ Carol Whisler
Writing FL Songs
w/ Chuck Hardwicke
12:00 - 12:55 Anything Goes Jam w/ Dusty Road Rangers
Bluegrass Jam
w/ Oh Brother
Ukulele
w/ Joe Nelson
Rhythm Guitar
w/ Marion Lasley
1:00 - 1:55 Celtic Jam
w/ Hard to Port
Murder Songs Jam w/ Julian/Cherkinsky
Beginning Fiddle
w/ Kricket Moros
Intermediate Mandolin
w/ Michael Elias
2:00 - 2:55 Folk Jam
w/ Stepping Stones
Original Songs Jam
w/ Doug Spears
Songwriting
w/ Mike Jurgensen
Hammered Dulcimer
w/ Chris Collins
3:00 - 3:55 Folk Jam
w/ Somethin' Else
American Folk Revival Jam
w/ Work Release Program
Whistle / Recorder
w/ Jenn Weidley
Playing Harmonica with the Guitar
w/ Idell Smith

www.folkfiddle.com